Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023r.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023r. w Radziłowie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Świętej Anny. Przed rozpoczęciem Liturgii, dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Radziłowie zaprezentowały montaż słowno – muzyczny upamiętniający rok 1918, kiedy nasza Ojczyzna po wielu latach niewoli odzyskała niepodległość.

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik poświęcony Bohaterom z terenu Gminy Radziłów, którzy zginęli w walkach o niepodległość Polski, w latach 1918 – 1920. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego nastąpiło uroczyste złożenie wieńców oraz zniczy przez delegacje i przedstawicieli:

Władz Gminy Radziłów,

Radnych Rady Gminy Radziłów oraz Sołectw Gminy Radziłów,

Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Kazimierza Gwiazdowskiego,

Radną Powiatu Grajewskiego Panią Marię Gwiazdowską,

Bibliotekę Samorządową w Radziłowie,

Przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie – Starszego Kapitana Arkadiusza Lendę,

Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie,

Ochotniczej Straży Pożarnej w Glinkach,

Ochotniczej Straży Pożarnej w Klimaszewnicy,

Harcerzy z 30DH „Zawsze i wszędzie” im. Zawiszy Czarnego,

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radziłowie,

Szkoły Podstawowej w Słuczu,

Szkoły Podstawowej w Klimaszewnicy,

Koła Gospodyń Wiejskich z Radziłowa, Radziłowa Kolonii, Karwowa i Kieljan,

Klubu Senior+ w Okrasinie.

Kolejnym akcentem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był „Bieg Patrolowy’ zorganizowany przez 30DH „Zawsze i wszędzie” im. Zawiszy Czarnego pod opieką i kierownictwem Drużynowej Marzeny Modzelewskiej. Grupy biorące udział w Biegu meldowały się w punktach kontrolnych, gdzie musiały wykazać się wiedzą dotyczącą Naszego Kraju.

O godz. 17:00 odbyło się harcerskie ognisko obrzędowe. Przy płonącym ognisku, które rozświetlało nocne niebo, harcerze i zgromadzeni uczestnicy wysłuchali gawędy opowiedzianej przez Drużynową Marzenę Modzelewską a także śpiewali piosenki harcerskie, przywołujące ducha tradycji i miłości do Ojczyzny. Składamy serdeczne podziękowania jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych w Radziłowie i Klimaszewnicy za zabezpieczenie miejsc, w którym odbywało się ognisko.

Ostatnim punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Gminny Turniej Piłki Siatkowej „Gramy dla Niepodległej”. W tym roku do rozgrywek przystąpiły 4 zespoły: TKS, Multicco, Piłsudski Wąs oraz Dream Team. Rozgrywki prowadzone były systemem „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów. W rywalizacji najlepsza okazała się drużyna Piłsudski Wąs, o 1 pkt wyprzedzając drużynę Multicco. Kolejne miejsca zajęły drużyny Dream Team oraz TKS. Medale wszystkim uczestnikom turnieju wręczyli: Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radziłowie – Aneta Michałowska oraz Wójt Gminy Radziłów – Krzysztof Milewski.

Był to dzień, kiedy wspólnie świętowaliśmy nie tylko wolność, ale również pamięć bohaterów, którzy poświęcili swoje życie za naszą niepodległość. Tegoroczne obchody 11 listopada to nie tylko zapisane w kalendarzu wydarzenie, to moment, kiedy wspólnie przypomnieliśmy sobie o wartościach, które kształtują naszą tożsamość narodową.

Skip to content