Traktoriada – Rajd Wiejską Scenerią 2023

8 października 2023r już po raz drugi odbył się rajd traktorów pod hasłem „Traktoriada- Rajd Wiejską Scenerią”, którego współorganizatorami byli: Urząd Gminy Radziłów, Starostwo Powiatowe w Grajewie, Zespół Szkół w Niećkowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Radziłowie, Biblioteka Samorządowa w Radziłowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biebrzańskiej „Kierunek Biebrza”. Wydarzenie to było doskonałą okazją do wspólnego spędzenia niedzieli zarówno dla pasjonatów rolnictwa, jak i miłośników dobrej zabawy. Oprawę muzyczną imprezy, zapewnił zespół Melodia a tradycyjne specjały kulinarne przygotowane przez KGW Karwowo, KGW Kieljany, KGW Radziłów, uczniów Zespołu Szkół w Niećkowie oraz Klub Senior + w Okrasinie cieszyły podniebienia nie tylko uczestników rajdu, ale również wszystkich obecnych na Targowisku.

Uczestnicy Traktoriady po otrzymaniu pakietów startowych, które zawierały mapę, kartę zagadek, chorągiewki i naklejki z numerami startowymi rozpoczęli wyścig z Targowiska Wiejskiego w Radziłowie. Trasa, którą musieli pokonać pełna była zagadek i pytań dotyczących rolnictwa i historii Gminy Radziłów.

Tegoroczna Traktoriada nie była tylko rajdem traktorów. Podczas imprezy przeprowadzone zostały konkurencje sprawnościowe dla wszystkich obecnych. Najmłodszym uczestnikiem Traktoriady, biorącym udział w konkurencjach był Piotruś Bukowski, który swoją kosiarką John Deere z naczepą wykonał poprawnie slalom i resztę zadań. Piotruś otrzymał także nagrodę w kategorii Najmłodszy Uczestnik.

Wśród atrakcji nie zabrakło kortu do badmintona, animacji i dmuchanych zjeżdżalni oraz przejażdżek bryczką.

Gościliśmy również przedstawicieli z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Odwiedzając ich stoisko uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o miejscowej przyrodzie i ochronie środowiska.

Podczas tegorocznego rajdu mięliśmy okazje oglądać akcję jednostek OSP Radziłów i Słucz przy upozorowanym wypadku samochodu osobowego z jedną osoba poszkodowaną. Strażacy profesjonalnie i sprawnie zabezpieczyli auto oraz przeprowadzili akcję ratunkową. To było istotne przypomnienie o roli i pracy służb ratowniczych oraz konieczności zachowania ostrożności na drodze.

Gdy wszystkie traktory wróciły na metę, a jury zakończyło swoje obrady, wyłonieni zostali zwycięzcy. Nagrody dla nich zostały ufundowane przez UG Radziłów, sponsorów, a także Posła na Sejm RP Pana Kazimierza Gwiazdowskiego.

I miejsce wywalczyła Pani Weronika Mordasiewicz otrzymując nagrody o wartości:

– 1 000 zł nagroda Wójta Gminy Radziłów,

– 1 000 zł nagroda od firmy Multicco Agro,

– 3 000 zł nagroda dla Sołectwa Radziłów.

II miejsce zajął Pan Jan Kozicki otrzymując nagrody o wartości:

– 750 zł nagroda Wójta Gminy Radziłów i Spółdzielni Usług Rolniczych w Radziłowie,

– 2 000 zł nagroda dla Sołectwa Glinki.

III miejsce przypadło Panu Pawłowi Popiołkowi, który otrzymał nagrody o wartości:

– 500 zł nagroda od firmy TOP GEN,

– 1 000 zł nagroda dla Sołectwa Słucz.

Nagrodę w kategorii Najstarszy Team (wiek kierowcy traktora + wiek traktora) otrzymał Pan Andrzej Grzymała z łącznym wiekiem 105 lat, natomiast nagrodę za Najstarszy Traktor z wiekiem 59 lat otrzymał Pan Hubert Czmielewski.

Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez firmy: „Adiagro”, „Stanpol”, „Yasam”, sklep „Remoncik”, natomiast figury traktorów na drewnianych podstawach z ręcznie wypalanymi napisami zostały przekazane od sklepu „Antykwariat” w Radziłowie.

W tegorocznej Traktoriadzie zostały przyznane również wyróżnienia specjalne, za wzięcie udziału w rajdzie w trudnych warunkach pogodowych, nie posiadając kabiny traktora. Wyróżnieni zostali Pan Hubert Czmielewski i Pan Dariusz Stokowski otrzymując nagrodę o wartości 200 zł.

Szczególnie doceniono kobiety, które wzięły udział w wydarzeniu, udowadniając, że pasja do rolnictwa nie zna płci. W kategorii Traktorzystek wyróżniono 4 niezwykłe kobiety:

– Panią Weronikę Mordasiewicz,

– Panią Dorotę Mordasiewicz,

– Panią Agnieszkę Chrzanowską,

– Panią Magdalenę Pikulińską.

Po uroczystym rozdaniu nagród i wykonaniu pamiątkowych zdjęć został przekazany sprzęt ratowniczo- gaśniczy wraz z umundurowaniem jednostkom OSP z terenu Gminy Radziłów. Sprzęt zakupiono z dotacji celowej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, którą otrzymała Gmina Radziłów w kwocie 34 tyś złotych.

Serdecznie dziękujemy za pomoc, wsparcie i organizację Traktoriady- Rajdu Wiejską Scenerią:

– firmie „Yasam” Grajewo,

– firmie „Multicco Agro”,

– firmie „Roltoma Agrotechnika”,

– Kołu Gospodyń Wiejskich w Radziłowie, Karwowie, Kieljanach,

– Klubowi Senior + w Okrasinie,

– firmie „Sonarol”,

– Spółdzielni Usług Rolniczych w Radziłowie,

– firmie „ROB- ROL” w Przytułach,

– sklepowi „Antykwariat” w Radziłowie,

– Zespołowi Szkół w Niećkowie,

– sklepowi „Remoncik” w Radziłowie,

– firmie „Stanpol”,

– firmie „Adiagro”,

– firmie „Top Gen”,

– sklepowi „Intermarche” w Grajewie,

– Panu Kazimierzowi Gwiazdowskiemu Posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ,

– Komisji w składzie: Elżbieta Dymecka- Sekretarz Gminy Radziłów, Leszek Nieszała- Kierownik Podlaskiego Ośrodka Rolniczego Oddział w Grajewie, Marcin Kozicki- nauczyciel Zespołu Szkół w Niećkowie i Ewa Jolanta Bargłowska- Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Biebrzańskiej „Kierunek Biebrza”,

– Mieszkańcom i Pracownikom Domu Pomocy w Mścichach, a w szczególności Pani Grażynie Listopad i Panu Wiesławowi Nierwińskiemu, Kołu Gospodyń Wiejskich w Kieljanach, Klubowi Senior + w Okrasinie, Zakładowi Komunalnemu w Radziłowie oraz Bibliotece Samorządowej w Radziłowie,

– Zbigniewowi Mroczkowskiemu i Janowi Kosmaczewskiemu za uwiecznienie tego wspaniałego wydarzenia,

– Dariuszowi Stokowskiemu za przygotowanie atrakcji w postaci przejazdów bryczką.

Dziękujemy wszystkim za udział i wspólnie spędzony czas!

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania relacji z Traktoriady – Rajdu Wiejska Scenerią przygotowanej przez Polskie Radio Białystok i TVP Białystok.

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/231482…

https://bialystok.tvp.pl/…/ii-traktoriada-w-radzilowie…

Skip to content