Bóg się narodził w… klubie „Senior+”

Anioł w białej szacie ze skrzydłami i w aureoli, Maryja tuląca Dzieciątko w nędznej stajence, a nad nią czuwający Józef, królowie w strojnych szatach i koronach na głowach, ciepło odziani pastuszkowie- takie obrazki kojarzą się każdemu ze świątecznymi pocztówkami,  ilustracjami do życzeń bożonarodzeniowych czy szkolnymi jasełkami. To oczywiście słuszne skojarzenia, ale nie jedyne. Takie piękne widoki uwiecznione na zdjęciach można było zobaczyć w okrasińskim klubie Senior+.

Grudzień 2020 roku na pewno zapisze się na trwałe w pamięci wyjątkowych Seniorek z Okrasina. Kobiety bowiem oprócz tradycyjnej przedświątecznej krzątaniny aktywnie realizowały zajęcia projektowe, w tym teatralne, w ramach których zostały przygotowane i wystawione na uroczystym spotkaniu wigilijnym jasełka inscenizujące narodziny Jezusa. Odżyły wspomnienia sprzed ponad sześćdziesięciu, a nawet i ponad siedemdziesięciu lat, kiedy jako małe dziewczynki obecne babcie i prababcie występowały w szkolnych przedstawieniach. Nie zabrakło stresu, niepewności, ale i wzajemnej mobilizacji, radosnych wzruszeń, góry pomysłów i wspólnych działań. Okrasińskie Seniorki pokazały, że chcieć to móc, a wiek nie stanowi żadnej przeszkody, kiedy są inicjatywa, wspólnota, otwarcie i zaangażowanie. Ich postawa jest wzorem dla młodych ludzi, którzy niejednokrotnie narzekają na nudę i bezsens życia.

I tak wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat Seniorki odtworzyły w zgodzie z tradycją i religią. Znużona Maryja (Pani Krystyna Nieradko) i opiekuńczy, troskliwy Józef (Pani Teresa Zaniewska) poszukują schronienia. Niestety, znajdują tylko nędzną stajenkę, ale i to zadowala Maryję, która pociesza swojego męża, mówiąc: „Nie trap się Józefie, nie załamuj rąk. Noc dziś taka piękna. Patrz, jak gwiazdy lśnią!”. Tymczasem na hali swoje owce pasą pasterze (Pani Bożena Malinowska, Pani Krystyna Grzymkowska oraz Pani Marianna Bieńkowska), do których przychodzi anioł (Pani Alina Mikucka) i ogłasza radosną nowinę o narodzeniu Jezusa. Pasterze podążają do stajenki i ofiarują skromne dary- baranka, jabłuszko, ciepły kożuszek. Nadchodzą też królowie- panie grające wcześniej pasterzy, ale już w nowych królewskich szatach i koronach na głowach. Przynoszą swoje podarki i proszą o błogosławieństwo. Wszystkie zaś wydarzenia zapowiada narrator (Pani Elżbieta Wysocka- człowiek „orkiestra” w jednym). Tak gorliwie przedstawione sceny z narodzenia Pańskiego z całą pewnością można uznać za wróżbę nowego, lepszego roku.

Zajęcia w klubie „Senior+” są prowadzone w ramach realizacji projektu „Seniorzy- mądrość, energia, działanie” oraz dofinansowaniu w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015 – 2020.

Skip to content