Zapusty 2023

W ostatkowy wtorek 21 lutego 2023 roku mieszkańcy Gminy Radziłów pożegnali karnawał podczas XXIII Zapustów Radziłowskich. Huczną zabawę o godzinie 11:00 rozpoczął zespół „Jarzębinki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radziłowie. Gościnnie przy zespole Jarzębinki wystąpiły także Ania Tymoschuk i Karina Vernytska. Dziewczynki zaprezentowały przepiękną i wzruszającą piosenkę o Ukrainie – swoim, ogarniętym wojną, kraju. Ludowe utwory wyśpiewane przez „Jarzębinki” zachwyciły zebranych gości, podobnie,  jak występ uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radziłowie. Przygotowane przez dzieci inscenizacje słowno – muzyczne, bogate w ludowe przyśpiewki, przebierańców i zabawne sceny wprowadził wszystkich w karnawałowy nastrój.

Kolejnym punktem zapustowej zabawy był efektywny pokaz pozycji z bronią krótką, który zaprezentowałą klasa mundurowa ze Szkoły Nr 2 w Grajewie. Uczniowie grajewskiej szkoły przygotowali również słodki poczęstunek dla biesiadników Radziłowskich Zapustów. Można było skosztować pysznych pączków oraz faworków.

W dalszej części porwał gości do zabawy zespół „Z Grodu Szczuków” ze Szczuczyna, zespół „Kłosek” z Niećkowa oraz Panie z Klubu Senior+ z Okrasina. Prezentowane ludowe utwory zachęcały do hucznego obchodzenia kończącego się karnawału.

Punktem kulminacyjnym zapustowego wtorku był korowód weselny, który symbolicznie otwiera Ziabela, czyli naturalnej wielkości para kukieł umieszczonych na poziomo ustawionym kole, które ciągnięte przez konia stale się obraca sprawiając wrażenie, że Jan i Izabela wirują w tańcu. W rolę Jana wcielił się Mateusz Łempicki zaś w Izabeli Dawid Obrycki. Parze młodej towarzyszyły symboliczne Kozy, Bociany oraz Niedźwiedzie. Orszak prowadziło Koło Gospodyń Wiejskich z Radziłowa przy akompaniamencie Pana Zbigniewa Mordasiewicza.. Do weselnego orszaku przyłączyli się także inni biesiadnicy – uczestnicy Zapustów, którzy tańcząc i śpiewając obchodzili radziłowski rynek, odwiedzając pobliskie sklepy i urzędy.

Wkraczającą na scenę tanecznym i rozweselonym krokiem Parę Młodą przywitało Koło Gospodyń Wiejskich z Radziłowa oraz Klub Senior+ z Okrasina, które zaprezentowało również staropolskie oczepiny Jana i Izabeli.

Po symbolicznym „paleniu niedźwiedzi”, zwiastującym rychłe nadejście wiosny Para Młoda dołączyła do zabawy pod sceną, na której występował zespół „Trzciannianki” z Trzciannego.

Składamy serdeczne podziękowania za czynny udział i pomoc w przygotowaniu tegorocznych Zapustów Radziłowskich uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolego w Radziłowie za odgrywanie ról kóz i bociana, Sołtysowi Sołectwa Radziłów – Panu Antoniemu Bagińskiemu , Panu Krzysztofowi Paszkowskiemu, Państwu Koszykowskim z Klimaszewnicy, którzy po raz kolejny udostępnili swoje konie i powóz wioząc Parę Młodą, Klubowi Senior+ z Okrasina, Kołu Gospodyń Wiejskich w Radziłowie oraz Panom Henrykowi Faltynowi, Jarosławowi Borawskiemu i Piotrowi Zalewskiemu za odgrywanie ról słomianych niedźwiedzi a także Panu Maciejowi Kosmaczewskiemu i Zbigniewowi Mroczkowskiemu za oprawę fotograficzną imprezy.

Bardzo dziękujemy firmom i instytucjom, które wsparły Zapusty Radziłowskie 2023 finansowo : BS w Jedwabnem, Sklep Top Market w Radziłowie, Sklep Remoncik w Radziłowie, Spółdzielnia Usług Rolniczych w Radziłowie, Firma MaximusBroker i Firma Technik Tools Daniel Długozima.

Organizatorami Zapustów byli:   Biblioteka Samorządowa w Radziłowie, Urząd Gminy Radziłów, Zakład Komunalny w Radziłowie, Mieszkańcy Gminy Radziłów.

Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali druhowie z OSP Radziłów i OSP Klimaszewnica.

Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w Zapustach Radziłowskich i wszelką okazaną pomoc przy ich przygotowaniu.

Szanowni Państwo

Jedzie Zapust drogą

Schudł mu jeden boczek

Wrócimy do Radziłowa, aż na drugi roczek

Zapraszamy za rok!

Skip to content