Zmarł ks. kan. Jan Grochowski

Dziś nad ranem zmarł w wieku 87 lat, w kapłaństwie 63 lata, ksiądz kanonik Jan Grochowski,emerytowany kapłan Diecezji Łomżyńskiej. Był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kuziach (1974-1989) i pw. św. Anny w Radziłowie (1989-2006).

Na najbliższą sobotą (31.07) o godz. 10, pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, zostanie odprawiona msza św. żałobna w kościele parafialnym w Piątnicy. Po mszy św. trumny z ciałem zmarłego kapłana zostanie przewieziona do kościoła parafialnego w Płonce Kościelnej, gdzie o godz. 13.00 zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa. Po mszy św. trumna z ciałem śp. ks. kan. Jana Grochowskiego zostanie złożona do grobu rodzinnego na cmentarzu parafialnym w Płonce Kościelnej.

Ksiądz kanonik Jan Grochowski urodził się 1 stycznia 1934 r. w Płonce Strumiance należącej do parafii Płonka Kościelna. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Łapach, po czym wstąpił do Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 26 grudnia 1958 r. z rąk biskupa Czesława Falkowskiego. W tymże roku jako wikariusz został skierowany na pierwszą parafię w Jeleniewie. Następnie sprawował posługę kapłańską w: Bargłowie, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Kadzidle. W 1974 r. objął probostwo w Kuziach, a w latach 1989-2006 pełnił tę funkcję w Radziłowie. Podczas wieloletniej posługi kapłańskiej był między innymi: diecezjalnym referentem służby ołtarza, duszpasterzem rodzin i ojcem duchownym dekanatu Myszyniec, duszpasterzem do spraw trzeźwości dekanatu Szczuczyn, był również członkiem Rady Kapłańskiej oraz Diecezjalnej Rady do spraw Ekonomicznych. 1 grudnia 1993 r. otrzymał godność Kanonika Honorowego Kapituły Katedry Łomżyńskiej.

Ks. kan. Jan Grochowski będąc na emeryturze oddawał się pasji tworzenia zegarów. To nietypowe hobby pielęgnowane każdego dnia dało owoc ponad tysiąca okazów. Wiele z nich trafiło do prywatnych zbiorów w różnych zakątkach Polski i świata. Zaś na wystawie indywidualnej pierwszy raz tykające arcydzieła księdza Jana były prezentowane wiosną 2009 roku na ekspozycji pod tytułem „Gdy zegar staje, czas idzie dalej… ks. Jana Grochowskiego artystyczna wizja zegara” zorganizowanej w Galerii N w Łomży. Od tego czasu zegary ks. Jana były eksponowane na wielu wystawach między innymi: w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, w Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w Muzeum Diecezjalnym w Łomży, czy w Muzeum Rolnictwa.

tekst: mylomza/ na podst. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
źródło: mylomza.pl/artykul/zmarl-ks-kan-jan-grochowski/1200335
Skip to content