Zapusty Radziłowskie 2024

W ostatkowy wtorek 13 lutego 2024r. po raz 24. odbyły się Zapusty Radziłowskie. Na imprezie nie zabrakło wspaniałych wykonawców, interesujących stoisk, pysznych przekąsek i oczywiście głównej atrakcji czyli korowodu weselnego z Ziabelą na czele.

Po uroczystym rozpoczęciu imprezy i przywitaniu wszystkich obecnych uczniowie z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Radziłowie, pod opieka pani Elzbiety Jurskiej, zaprezentowali montaż muzyczno słowny, który przeniósł nas w czasy Jana i Izabeli i opowiedział ciekawą historię Zapustu.

Czas zanim korowód weselny wkroczył na rynek w Radziłowie, wypełniły nam występy zespołów wprowadzających iście zapustowy nastrój. Seniorki z naszego lokalnego Klubu Senior + z Okrasina porwały wszystkich do tańca skocznymi utworami, przy których nie sposób było się nie bawić. Następnie żołnierskim krokiem na scenę wkroczyli uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 2 im. 9 pułku Strzelców Konnych w Grajewie, których występ zachwycił publiczność. W dalszej zabawie towarzyszyli nam uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wąsoszu oraz zespół Seniorita, działający przy Klubie Seniora z Grajewa. Wszyscy uczestnicy czynnie brali udział w zabawie, podczas której nogi rwały się do tańca, a wspomnienie Jana i Izabeli wywoływało uśmiech na ich twarzach.

Kilka minut po godzinie 12:00 nadszedł czas na przywitanie Pary Młodej i jej korowodu weselnego. Za naturalnej wielkości postaciami Jana i Izabeli, umieszczonymi na kole i sprawiającymi wrażenie wirujących w tańcu, podążała Para Młoda w towarzystwie Koła Gospodyń Wiejskich z Radziłowa. W orszaku nie mogło zabraknąć kóz, bocianów oraz słomianych niedźwiedzi. Wśród tradycyjnych weselnych przygrywek korowód przeszedł dookoła runku, odwiedzając lokalne sklepy. Pod sceną Parę Młodą przywitała publiczność, która chętnie uczestniczyła w biesiadzie przy weselnym stole. Koło Gospodyń Wiejskich w Radziłowie zadbało, aby czas spędzony z Młodymi upłynął nam wesoło i tanecznie. Parę Młodą przywitał także zespół Kłosek z Niećkowa, przy którego występie Nowożeńcy zatańczyli swój pierwszy weselny taniec i porwali do zabawy uczestników Zapustów. Tradycja każe, aby słomiane niedźwiedzie zostały spalone i obficie oblane wodą, co symbolizuje płodność. Tak też się stało na zakończenie 24. Zapustów Radziłowskich.

Podczas tegorocznych Zapustów mogliśmy też odwiedzić stoiska Biebrzańskiego Parku Narodowego, Koła Łowieckiego Ponowa, Nadleśnictwa Rajgród, Koła Gospodyń Wiejskich z Kileljan i klas mundurowej i gastronomicznej z Zespołu Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Oprócz przepysznych przekąsek serwowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kieljan, Koło Łowieckie Ponowa, Nadleśnictwa Rajgród i uczniów z klasy gastronomicznej z Zespołu Szkół w Grajewie, w namiotach naszych gości na uczestników Zapustów czekały różnorodne gry i zabawy jak i spora dawka wiedzy.

Wśród obserwatorów tegorocznych Zapustów nie zabrakło samorządowców, między innymi Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Pana Marka Olbrysia.

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim, którzy byli obecni podczas tegorocznych Zapustów, a także firmom które wsparły nas finansowo: Firmie Maximus Broker, Spółdzielni Usług Rolniczych w Radziłowie i Bankowi Spółdzielczemu w Grajewie. Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Radziłowa i Klimaszewnicy, za zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprezy. Składamy podziękowania także: Zakładowi Komunalnemu w Radziłowie za pomoc w organizacji imprezy i Bibliotece Samorządowej w Radziłowie za sprawne prowadzenie Zapustów.

Skip to content