Z miłości do koni… hodowla i jeździectwo w Gminie Radziłów

Piękne, pełne radości i energii zwierzę – koń. Majestatyczny, towarzyski, oddany. Miłość do koni często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. W naszej gminie zdałoby się od zawsze na żyznych, zielonych padokach widzimy pasące się konie. Są nieodłącznym elementem naszego otoczenia. Hodowcy, właściciele, jeźdźcy wkładają wiele serca w rozwój każdej rasy, o czym mogą świadczyć sukcesy, jakie odnoszą.

Tradycją Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku jest coroczna Wystawa Ogierów Rasy Polski Koń Zimnokrwisty. W tym roku odbyła się już 65 raz. Wśród wystawców mogliśmy zobaczyć Pana Jarosława Klimaszewskiego z koniem ogierem Boter oraz Pana Ireneusza Ziemkiewicza z ogierem Leonn. Wystawa ta jest najważniejszą imprezą hodowców koni zimnokrwistych na terenie Województwa Podlaskiego i służy między innymi promocji koni, z których nasz region słynie na cały kraj.

Wcześniej 15 sierpnia br. w Dąbrowie Białostockiej na Regionalnej Wystawie Koni klacz Lady pochodząca z hodowli Pana Bogdana Koszykowskiego  wywalczyła I miejsce w kategorii ,, Klaczy rocznych”.

 Kolejnym ważnym wydarzeniem są zawody jeździeckie, bardzo istotne w kalendarzu każdego koniarza. W tym roku w Mistrzostwa Podlasia w Ujeżdżeniu w Supraślu po raz pierwszy wystartowała klacz śląska Rusałka własności Pana Zbigniewa Mordasiewicza dosiadana przez Justyną Kilian-Walerzak, zdobywając finalnie II-vicemistrzostwo Podlasia w klasie L. Para ta trenuje w naszym powiecie pod okiem Jana Gaweckiego – doświadczonego trenera i zawodnika, m.in. wieloletniego członka Kadry Narodowej, Mistrza Polski Młodych Jeźdźców 2015. Patronem była firma jeździecka Elfab Horse.

Nieocenione jest wsparcie lokalnych władz w inwestycje i infrastrukturę zarówno hodowlaną, jak i jeździecką w naszym regionie. To ono umożliwia rozwój hodowców, zawodników i ich zwierząt, z których z pewnością możemy być dumni.

Hodowcom, jeźdźcom oraz trenerom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie zwierząt do wystawy, zawodów oraz za promowanie tym samym Gminy Radziłów na forum wojewódzkim i krajowym.

Skip to content