Zapusty 2020

Wtorkowy dzień 25 lutego 2020r. to czas pożegnania karnawału w sposób tradycyjny i nieszablonowy w Radziłowie. ZAPUSTY, w których głównym zwyczajem, stanowiącym centralny punkt jest Ziabela, czyli para naturalnej wielkości kukieł umieszczonych na poziomo ustawionym kole, które ciągnięte przez konia stale się obraca sprawiając tym samym wrażenie, że Jan i Izabela wirują w tańcu.

Radziłowskie Zapusty to powrót do oryginalnej tradycji. Gromadzą corocznie licznie zebranych miłośników dawnych obyczajów i regionalnej kultury. Jak wesoło można się bawić w czasie Zapustów pokazało nam Koło Gospodyń Wiejskich z Radziłowa rozpoczynając widowisko piosenką „Zapusty w Radziłowie”.

Szlachcic Jan z żoną Izabelą w karnawale tak hucznie się bawili, że roztrwonili cały swój majątek. My nie trwoniliśmy majątków, ale za to bawiliśmy się hucznie i wesoło z  Zespołem Senior + z Okrasina, Zespołem Kłosek z Zespołu Szkół w Niećkowie, Zespół Jarzębinki, Zespołem Śpiewaczy  Tęcza z Trzciannego, Zespołem tanecznym z Białegostoku Sare Roma.

Tradycją staje się już Przegląd Pieśni Ludowych- Karnawałowo Zapustowych, który poprzedza Radziłowskie Zapusty. W tym roku na występ mogliśmy serdecznie zaprosić zwycięzców III przeglądu pieśni ludowych karnawałowo zapustowych: Karolinę Dobkowską ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie z piosenką „Dom”, Mateusza Ladzińskiego z Zespołu Szkół w Niećkowie z piosenką „Lipka Zielona”, Zespół Trzciannianki z Trzciannego oraz Zespół Jarzębinki z Radziłowa.

Ziabela otworzyła weselny korowód do którego należeli także biesiadnicy – wszyscy uczestnicy Zapustów,  maszkary – a więc niedźwiedzie, bociany i kozy. Przebierańcy odwiedzili Urząd Gminy Radziłów i lokalne sklepy, śpiewając i tańcząc wędrowali wokół radziłowskiego rynku. Gdy wesołym krokiem orszak weselny dotarł pod scenę widowisko oczepin poprowadził Klub Senior+ z Okrasina.

Podczas dwudziestych Zapustów uatrakcyjnieniem wydarzenia było stoisko edukacyjne Biebrzańskiego Parku Narodowego, Stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Radziłowa oraz stoisko Klubu Senior+ z Okrasina. Każdy z uczestników mógł posilić się ciepłą grochówką, bigosem, kiełbaskami z grilla i pączkami.

Przygotowanie widowiska zapustowego wraz z całym zapleczem atrakcji nie byłoby możliwe bez sponsorów i współorganizatorów, którym składamy serdeczne podziękowania.  To dzięki nim mamy możliwość kultywowania tradycji.

Sponsorami XX Zapustów byli: Starostwo Powiatowe w Grajewie, Kop-Trans Waldemar Modzelewski z Grajewa,  Bank Spółdzielczy w Jedwabnem, Radni i Sołtysi Gminy Radziłów, Masarnia „Zagłoba”, Piekarnia Radziłów, sklep Top Market Radziłów, Maximus Broker, Catering Dobkowscy, Jan Ciecierski Handel Artykułami do Produkcji Rolnej i Maszynami Rolniczymi, Spółdzielnia Usług Rolniczych w Radziłowie. Dziękujemy również za pomoc Szkole Podstawowej w Radziłowie.

Piękny czas tradycji, dobrej zabawy łączy i przełamuje bariery międzypokoleniowe. Zapusty Radziłowskie kolejny raz pokazały nam, że ani wiek zgromadzonych ani panujące warunki atmosferyczne nie przeszkadzają w dobrej-ludowej zabawie.

Skip to content