Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

11 listopada 2019 roku spotykaliśmy się na uroczystości poświęconej 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę- uroczystości poświęconej naszej Ojczyźnie. Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone jest rokrocznie 11 listopada, ma na celu upamiętniać odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku – po 123 latach zaborów. Zostało ono ustanowione w 1937 roku, zniesione po 8 latach i przywrócone z powrotem w roku 1989.

Listopadowe obchody odzyskania niepodległości symbolizują miłość do Polski, przypominają jej burzliwe dzieje, walkę o wolność – są symbolem bohaterstwa i męstwa pokoleń które, niestety już odeszły. Uczyniliśmy więc ten dzień prawdziwą i głęboką refleksją nad  historią  i współczesnością naszej Ojczyzny.

Obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiana w kościele pw. Świętej Anny w Radziłowie.  Następnie uczestnicy obchodów uczestniczyli w przemarszu pod pomnik poświęcony Bohaterom z terenu Gminy Radziłów, którzy zginęli w walkach o niepodległość Polski, w latach 1918 – 1920. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego nastąpiło uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Bohaterów. W pierwszej kolejności wieniec złożyli gospodarze uroczystości- przedstawiciele władz Gminy Radziłów, następnie:

Delegacja Rady Gminy oraz Sołectw Gminy Radziłów,

Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Kazimierz Gwiazdowski,

Radna Powiatu Maria Gwiazdowska,

Przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Radziłów,

Harcerze z Gminy Radziłów,

w imieniu Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i byłych więźniów politycznych z Gminy Radziłów wieniec złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Radziłowie,

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Radziłowie,

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Kramarzewie,

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Słuczu,

Przedstawiciele Stowarzyszenia Edukacyjnego Rodzice i Nauczyciele Dzieciom,

Uczniowie szkół średnich o profilu mundurowym z gminy Radziłów.

                Dziękujemy bardzo wszystkim za wspólne uczczenie Święta Narodowego, tak ważnego dla wszystkich Polaków.

Skip to content