57 Wszechnica Biebrzańska

2000px-pol_biebrzanski_park_narodowy_logo-svg ppolskie_logo

Migracje ptaków i projekt Flight of the Swans (Lecąc z Łabędziami)
22-23 października 2016 r.
start o godz. 9:30
Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-Twierdza 8

Pierwsza Wszechnica Biebrzańska w tym sezonie będzie poświęcona tematowi ptasich migracji. Jej uczestnicy będą mogli wysłuchać prezentacji znakomitych polskich ornitologów oraz obejrzeć wystawę znajdującą się w sali ekspozycyjnej BbPN pt. „Migranci”. Drugi dzień Wszechnicy to spotkanie z Sachą i jej zespołem, prezentacja sprzętu – paramotolotni, wycieczka terenowa oraz ognisko na polu namiotowym „Bóbr”.

Jedna kobieta, 7000 km, 11 krajów.

To Sacha Dench. Leci z północnych krańców syberyjskiej tundry do Slimbridge na zachodnim wybrzeżu Anglii. Tak, jak robią to migrujące ptaki. Tyle że ona poleci na paramotolotni Wszystko po to, aby zobaczyć świat z punktu widzenia Łabędzi Czarnodziobych, zwanych też Bewickami.

Wraz z nią podróżuje 14 innych osób. To jej Koleżanki i Koledzy z pracy – z brytyjskiego stowarzyszenia WWT (Wildfowl & Wetland Trust) – jednej z najbardziej zasłużonych organizacji ochrony przyrody na świecie. Wkrótce i ludzie, i ptaki dotrą do Polski – i każdy będzie mógł się z nimi spotkać na trasie ich migracji.

Po co? Mityczne ptaki Królowej Śniegu każdej jesieni lecą na zimowiska w Zachodniej Europie i na Wyspach Brytyjskich. Z jakiegoś powodu, pomiędzy 1995 a 2010 rokiem, ich liczba zmniejszyła się z 29000 do zaledwie 18100. I dalej spada. Niezwykły projekt ma odpowiedzieć na pytanie: dlaczego? Z tą wiedzą łatwiej będzie odpowiedzieć na kolejne pytanie: co trzeba zrobić, aby zachować te piękne ptaki?

W październiku przyglądajmy się niebu nad naszymi głowami. Szczególnie na Suwalszczyźnie, Podlasiu, północnym Mazowszu, Kurpiach, Kujawach, w północnej Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Tamtędy ciągną klucze wędrownych łabędzi, za którymi poleci Sacha. I tak jak one, Sacha będzie się zatrzymywać w tradycyjnych miejscach postoju, w 11 krajach leżących na wielkim szlaku. O ile jednak Bewicki wolą unikać kontaktu z ludźmi, o tyle Sacha bardzo się do niego garnie.

Zapraszamy więc na wydarzenia promujące akcję oraz spotkania z Sachą i jej zespołem:

  • 23, 24 października do Biebrzańskiego Parku Narodowego,
  • 27, 28 i 29 października do Nakła i Bydgoszczy,
  • 31 października do Słońska i Witnicy.

Szczegółowy plan podróży Sachy i całego zespołu WWT oraz program ich pobytu w Polsce:

Bieżące doniesienia z tej niezwykłej wyprawy:

na Facebooku:

bezpośrednio na stronie projektu:

Pomóż Bewickom i innym ptakom migrującym i podpisz petycję:

Każdy może zostać Partnerem i wspomóc ten jedyny w swoim rodzaju projekt.

Poszukujemy m.in. pieniędzy na opłacenie noclegów i wyżywienia dla całej ekipy WWT w czasie ich ponadtygodniowego pobytu w Polsce.

Więcej informacji: Jacek.Karczewski@ptakipolskie.pl,+48 603 746 737

Koordynatorem polskiego etapu projektu Flight of the Swans jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Partnerami polskiej części wydarzenia są m.in.: stowarzyszenie Black Wings Team, Karp Nakielski (CGFP Ryby), Miasta Bydgoszcz, Nakło i Goniądz, Biebrzański Park Narodowy, Lasy Państwowe. O projekcie Flight of the Swans będą mówić media we wszystkich 11 krajach na trasie przelotu Sachy (i Łabędzi Czarnodziobych). Stałą relację z tej niezwykłej wyprawy zapewniać będzie BBC – Patron Medialny Projektu.
Patronem polskiego etapu jest radio TOK FM.

Skip to content